10.5 C
sâmbătă, aprilie 20, 2024
    AcasăActualitateGimnastă din Bustuchin, campioană la CE de la Bruxelles

Gimnastă din Bustuchin, campioană la CE de la Bruxelles

O gimnastă originară din comuna Bustuchin a câştigat trei medalii de bronz şi una de argint la Campionatele Europene de la Bruxelles. Tânăra gorjeancă de 13 ani a cucerit trei medalii de bronz şi una de argint la bârnă, în finală la individual compus, la Campionatele Europene organizate la Bruxelles. În urma evoluţiei, gimnasta Andreea Munteanu s-a clasat pe locul trei, cea mai mare notă primind-o la bârnă. Gimnastele românce, printre care şi două gorjence, au obţinut 12 medalii la Campionatele Europene de gimnastică de la Bruxelles, iar titlul european pe echipe la senioare a revenit României după 4 ani.

Gimnasta Andreea Eugenia Munteanu, medaliată cu argint şi bronz la individual compus la Campionatele Europene de la Bruxelles, este originară din comuna gorjeană Bustuchin. Junioara Andreea Munteanu a intrat în posesia unei binemeritate medalii de bronz. Românca a realizat un punctaj total de 54,857 (13,858 la sărituri, 12,764 la paralele, 14,400 la bârnă şi 13,833 la sol), bronzul Andreei Munteanu fiind a doua medalie obţinută de junioarele noastre la actuala ediţie, după cea de bronz de la echipe, de miercuri, 9 mai, din prima zi a Campionatelor Europene de gimnastică de la Bruxelles. „Sunt foarte bucuroasă pentru medalia de bronz cucerită la individual compus. O preţuiesc mai mult decât cea obţinută cu echipa, pentru că aceasta am obţinut-o singură. Sper ca bronzul să îl transform în aur, duminică, în finala de la bârnă”, a declarat gimnasta Andreea Munteanu la întoarcerea în ţară.

Susţinută prin rugăciune

Părinţii au susţinut-o moral pe Andreea Munteanu de acasă, şi spun că sunt mândri de performanţele înregistrate de fiica lor. Dana Munteanu, mama gimnastei, afirmă că a crezut tot timpul în talentul fiicei sale şi a fost sigură de reuşita acesteia. „La individual la Bruxelles a luat cea mai mare notă la bârnă, din concurs. La fel şi la echipe a luat cea mai mare notă tot la bârnă, nota care a ridicat mult echipa. La concursul de duminică Andreea a luat argint la bârnă şi bronz la sol. Am avut mari emoţii. M-am rugat la Dumnezeu pentru ea toată ziua pentru a mă linişti pentru că eram foarte încordată când ştiam că e la competiţie şi nu voiam să îi transmit starea de tensiune. Alături de Andreea la Campionate a mai participat şi Miriam Aribăşoiu din Târgu-Jiu, dar ea nu s-a calificat la niciun aparat, din păcate. Competiţia la Bruxelles a fost foarte strânsă cu concurente din Rusia, Italia şi Franţa şi fetelor din echipa României le-a fost foarte greu”, a declarat pentru Radio Omega, Dana Munteanu, mama gimnastei medaliate la Bruxelles.

Gemenele campioane, de la Bustuchin

Tot din faţa televizorului i-a ţinut pumnii Andreei, sora geamănă, Adelina Florentina Munteanu. Adelina a practicat şi ea gimnastica de performanţă, însă, din cauza unei accidentări grave, aceasta s-a axat doar pe aerobic. Ambele surori se pregătesc la Colegiul Naţional Sportiv „Cetate” Deva. Antrenorul lotului naţional, Octavian Bellu, a declarat pentru presa centrala, după CE de gimnastică din Belgia, că România a câştigat o bătălie, dar nu a câştigat războiul. Făcând referire la cea mai importantă competiţie sportivă, apropiatele Jocuri Olimpice de vară de la Londra, Octavian Bellu a spus la Aeroportul internaţional Henri Coandă: „Ne bucurăm cu toţi, că gimnastică românească şi-a dovedit din nou potenţialul. Este o mare bătălie câştigată, dar nu am câştigat războiul”.