Manifestări dedicate zilei lui Constantin Brâncuşi

0
132

Şcoala Populară de Artă din Târgu Jiu organizează diverse manifestări, menite să aducă în atenţie împlinirea a 142 de ani de la naşterea marelui sculptor gorjean, Constantin Brâncuşi. Luni, gorjenii sunt aşteptaţi să ia parte la expoziţiile de pictură, artă decorativă, olărit şi multe alte evenimente ce se vor desfăşura pe parcursul întregii zile.

19 februarie reprezintă o zi importantă pentru arta modernă, deoarece este ziua în care s-a născut Constantin Brâncuși, sculptorul care a adus o nouă viziune în domeniul sculpturii, fiind denumit de către americani ca părintele sculpturii moderne. Cu acest prilej, instituții de cultură din țară organizează expoziții, conferințe, spectacole, proiecții de filme.

Școala Populară de Artă, prin secțiile de la sediul central și de la secțiile externe, secții care promovează meșteșugurile, va organiza expoziții de pictură, artă decorativă, iconărit, olărit, arta lemnului, țesături, cusături, pe parcursul întregii zile în diferite locații și localități de pe teritoriul județului Gorj, după cum urmează:

9:00-10:30 – Şcoala Generală „Constantin Brâncuşi”, expoziţie de artă decorativă şi iconărit, coordonator Vasile Lidia;
11:00-15:00 – Biblioteca Judeţeană „Christian Tell”, expoziţie de artă decorativă şi iconărit, coordonator Vasile Lidia
14:00-16:00 – sediul Şcolii Populare de Artă, expoziţie de pictură, coordonatori Loreta Nicolcea şi Oana Piscureanu;
15:00-17:00 – Shopping City Târgu Jiu, expoziţie de artă decorativă, pictură, iconărit, arta lemnului, instructori Lidia Vasile, Nicolae Rotaru, Vasile Modroagă, Oana Piscureanu și Nicolcea Loreta;
9:00-14:00 – Şcoala Generală Corneşti, expoziţie de olărit, instructor Dumitru Coneru;
10:00-12:00 – Şcoala Generală Bălăneşti, expoziţie de ţesături, instructor Valentina Gheorghe;
9:00-13:00 – Căminul Cultural Cărpiniş, expoziţie arta lemnului, instructor Nicolae Rotaru;
10:00-14:00 – Şcoala Gimnazială Telești, expoziţie de ţesături și arta lemnului, instructori Popescu Elena și Vasile Modroagă;
10:00-12:00 – Şcoala Gimnazială nr.1 Novaci, expoziţie de artă decorativă și pictură, instructor Daciana Ungureanu
10:00-12:00 – Atelierul meşterului Arcani, expoziţie de ţesături, instructor Liliana Arapu;
12:00-14:00 – Şcoala Gimnazială Arjoci, expoziţie arta lemnului, instructor Petre Cioată;
12:00-14:00 – Căminul Cultural Topeşti, expoziţie de ţesături, instructor Mihaela Văcariu;
13:00-15:00 – Şcoala Generală Ciuperceni, expoziţie de pictură, instructor Gabriel Constantinescu;
14:00-16:00 – Casa de Cultură Motru, expoziţie de pictură, instructor Ioana Modoran;
14:30-16:00 – Căminul Cultural Baia de Fier, expoziţie de ţesături, pictură și artă decorativă, instructori Mirabela Eftemie,Oana Păunescu și Raluca Pescaru;
15:00-17:00 – Şcoala Gimnazială Alimpeşti, expoziţie de pictură şi iconărit, instructor Georgiana Coconu;
15:00-17:00 – Casa de Cultură Tismana, expoziţie de pictură, iconărit, port popular ţesături, instructori Gabriela Tâlvescu, Valerica Miuţe şi Florin Tantan;
15:00-17:00 – Atelierul meşterului, expoziţie de covoare olteneşti şi cusături, instructori Filomela Tiştere şi Claudia Drăghescu;
15:00-17:00 – Căminul Cultural Polovragi, expoziţie de împletituri coşuri, țesături și design,instructor Roşu Ion, Maria Dinoiu și Bogdan Epure;
16:00-18:00 – Clubul elevilor Bumbeşti-Jiu, expoziţie arta lemnului, instructor Rodica Daniela Mischiu;
Ora 16:00-18:00 – Școala Gimnazială Godinești, expoziție de pictură, instructor Gabriel Constantinescu.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here