10.6 C
vineri, aprilie 26, 2024
    AcasăNews AlertAtlet gorjean, învingător detașat la două probe la un concurs național

Atlet gorjean, învingător detașat la două probe la un concurs național

Atletul gorjean Adrian Garcea, legitimat la Clubul Sportiv Târgu Jiu, a a câștigat detașat două probe în cadrul unui concurs național. La Concursul Atletic de Seniori organizat la București în sală, sportivul nostru a câștigat detașat locul l, la proba de 1.500 metri, cu 9 secunde avans față de cel de pe locul 2, iar la proba de .3000 metri a câștigat cu diferență de 46 de secunde.

Adrian Garcea va concura la Campionatele Balcanice de Atletism de la Istanbul

Adrian Garcea va concura pe 15 februarie la Campionatele Balcanice de Atletism la Istanbul, din Turcia. Sportivul legitimat la Clubul Sportiv Pandurii Târu Jiu este student la Universitatea „Constantin Brâncuși“, Facultatea de educație fizică și sport. Antrenorul său, Ion Bură, susține că atletul poate sa obțină și la seniori rezultate la fel de valoroase ca și cele de la juniori, dar are nevoie de susținere: „Așteptăm sprijin mai mare din partea celor care se pot implica: Primăria Tg. Jiu, Consiliul Județean și Direcția Județeană de Sport și Tineret Gorj.

Atletul a obținut ca junior medalie la Campionatele Europene.