15.1 C
miercuri, aprilie 24, 2024
    AcasăNews AlertCSM Târgu Jiu a pierdut dramatic meciul cu SCM Timişoara. „Este nevoie...

CSM Târgu Jiu a pierdut dramatic meciul cu SCM Timişoara. „Este nevoie de răbdare“

CSM Târgu Jiu a pierdut, aseară, pe teren propriu meciul disputat cu SCM Timişoara, scor 64-69, într-un meci contând pentru etapa a-5-a din Liga Naţională de Baschet Masculin. Titus Nicoară a debutat pentru CSM Târgu Jiu în acest meci.

Începutul de meci a fost favorabil echipei gorjene, care a condus cu 7-0 și 9-2. Oaspeţii au revenit și au trecut în avantaj, 9-13. Echilibrul s-a păstrat, iar primul sfert s-a terminat 16-20.

În sfertul doi, Porter Troupe şi Malik Morgan dau semnalul revenirii şi formaţia gorjeană a reușit să egaleze, 23-23, dar Timișoara a dar replica prin Darrion Strong. Sfertul doi se încheie la egalitate, 30-30, printr-o aruncare de 3 puncte reușită de Troupe.

După pauză, CSM Târgu Jiu începe mai bine şi trece în avantaj după un coş cu fault la Brandon Sly. Timişoara revine însă în atac şi se desprinde din nou, scor 35-40. Urmează o serie de aruncări de 3 puncte reușite de ambele echipe prin Porter Troupe şi Malik Morgan, iar Nikola Gajic punctează pentru oaspeți. Nicoară și Troupe au dus scorul la 51-49, pentru echipa noastră înainte de ultimul sfert.

CSM Târgu Jiu începe bine şi ultima parte a meciului și reușește să se desprindă la 55-51 pe tabelă.

Două momente de inspiraţie ale timişoreanului Ivan Lilov sunt decisive, iar echipa sa trece în avantaj, 61-64, iar Olah duce Timişora la 7p pe tabelă, scor 61-68. Brandon Sly reuşeşte un coş de 3 puncte, pentru 64-68, şi CSM Târgu Jiu, dar până la final elevii lui Davitkov nu mai reuşesc să puncteze.

Malik Morgan a reușit 17 puncte, 9 recuperări, 5 pase decisive, Kevin Allen a adăugat 15 puncte, 15 recuperări, iar Porter Troupe a terminat cu 14 puncte.

Antrenor: „Am făcut destul de multe greșeli, în special în atac“

Antrenorul principal al formaţiei gorjene, Jordanco Davitkov, Câteodată este puțină nevoie de noroc pentru a câștiga un meci. Credem că am făcut o partidă destul de bună timp de 36037 de minute, dar, pe final, două aruncări norocoase de 3 puncte au făcut diferența. Am încercat să ne apărăm, am făcut o apărare bună, dar, în același timp, trebuia să fim puțin mai atenți. Am făcut destul de multe greșeli, în special în atac, unde am avut 20 de mingi pierdute. Arătăm mai bine și am jucat mai bine în ultimele meciuri. Este nevoie de răbdare, iar în sport asta nu prea există.

Pentru echipă, aducerea echipei lui Titus Nicoară este foarte importantă. A jucat chiar mai bine decât m-aș fi așteptat. Cunoaște și simte baschetul.