4.1 C
vineri, aprilie 19, 2024
    AcasăNews AlertCSM Târgu Jiu, pas important pentru promovare în Liga „Florilor“

CSM Târgu Jiu, pas important pentru promovare în Liga „Florilor“

CSM Târgu Jiu a reușit, duminică, 7 noiembrie, o victorie extrem de importantă în lupta pentru promovare în Liga Florilor. Echipa gorjeană a câştigat la limită, scor 23-22, confruntarea disputată în deplasare, pe terenul contracandidatei U Cluj Napoca şi a ajuns la a şasea victorie consecutivă în campionat. Meciul a contat pentru etapa a-8-a din Divizia A, Seria B.

CSM Târgu Jiu a urcat pe locul 2 în serie şi a făcut un pas important în lupta pentru promovare.

Final de infarct

Handbalistele de la CSM Târgu Jiu au început bine meciul cu două goluri venite pe acţiunile finalizate de extrema Bianca Stanca. Meciul a fost extrem de echilibrat, iar CSM a reușit să se desprindă la trei goluri pe finalul primei reprize, dar gazdele au înscris la ultima fază din prima repriză, iar CSM Târgu Jiu a intrat la vestiare cu un avans de două goluri pe tabelă, scor 14-12.

Repriza secundă a început cu U Cluj ceva mai insistentă, deoarece a beneficiat și de superioritate numerică. Gazdele reușesc să egaleze și chiar să treacă la conducere, 15-14. A fost rândul gorjencelor să egaleze, Iulia Andrei. La jumătatea reprizei secunde, Florenţa Ilie înscrie şi CSM Târgu Jiu îşi reface avansul de două goluri pe tabelă, scor 17-15. U Cluj reuşeşte să înscrie 4 goluri consecutiv şi întoarce rezultatul pe tabelă, 19-17. CSM Târgu Jiu nu cedează şi îşi revine repede. Florenţa Ilie, Ira Zinatullina şi Iulia Andrei readuc formaţia gorjeană în avantaj, scor 20-19 în minutul 56. Finalul a fost unul de infarct. Bianca Chiriţă şi Mădălina Olariu duc scorul la 22-20 pentru CSM Târgu Jiu, dar Clujul reușește să egaleze cu doar câteva secunde înainte de finalul meciului. CSM Târgu Jiu are ultimul atac şi Iulia Andrei, trimisă la linia de 7 metri, găseşte drumul către gol.

Antrenor: „Este doar un pas către ceea ce ne-am propus“

Liviu Andrieş şi-a felicitat jucătoarele pentru modul în care s-au luptat pentru a obţine victoria cu U Cluj: „A fost un meci foarte echilibrat pe care, până la final, am reușit să-l câștigăm. Îmi felicit jucătoarele pentru modul în care au abordat partida, pentru felul în care au luptat și pentru că și-au dorit maximum de la acest meci. Este doar un pas către ceea ce ne-am propus. Trebuie sa rămânem modești şi să muncim de două ori mai mult în continuare”.