10.9 C
joi, aprilie 25, 2024
    AcasăNews AlertEchipa de handbal CSM Târgu Jiu a reușit să se impună în...

Echipa de handbal CSM Târgu Jiu a reușit să se impună în fața formației CS Arena Târgu Mureş. Opt victorii din opt meciuri

Echipa de handbal feminin senioare a CSM Târgu Jiu continuă parcursul fără greșeală și a obținut, duminică, o nouă victorie în fața formației CS Arena Târgu Mureş în seria B a Diviziei A. A fost cea de-a opta victorie consecutivă din tot atâtea meciuri. CSM Târgu Jiu s-a impus cu scorul de 38-27, la pauză 21-14.

Jocul a fost echilibrat doar în primele zece minute, când tabela a indicat 5-5 în minutul 8 şi 7-5 pentru CSM Târgu Jiu în minutul 10. Handbalistele echipei din Târgu Jiu au preluat controlul partidei, iar la jumătatea primei reprize gorjencele aveau 11-7 pe tabelă, iar în minutul 20 scorul devenea 14-9. Finalul primei reprize a indicat o diferență confortabilă de 7 goluri, scor 21-14. Repriza secundă a fost dominată tot de CSM Târgu Jiu care şi-a mărit avansul la 15 goluri la jumătatea reprizei secunde, scor 35-20, cea mai mare diferenţă de scor din acest meci. Gorjencele au mai redus motoarele pe final de meci şi meciul s-a terminat cu scorul 38-27.

Ira Zinatullina şi Sabine Klimek au fost cele mai bune de pe teren, fiecare cu 9 reuşite. Evoluţii foarte bune au avut şi Florenţa Ilie, care a punctat de 7 ori în poarta adversă, dar şi Bianca Stanca, cu 6 goluri şi Bianca Chiriţă cu 5 goluri.

Un nou pas către Liga „Florilor“

CSM Târgu Jiu a făcut un nou pas către prima ligă, denumită Liga „Florilor“. Handbalistele au încheiat meciurile din acest an pe locul doi, dar cu punctaj maxim, 24 de puncte, la fel ca şi satelitul Gloria Bistriţa II, cu un golaveraj mai bun, dar echipa care nu are drept de promovare. Cu această nouă victorie, CSM Târgu Jiu şi-a conservat avantajul de 5 puncte faţă de principala contracandidată la promovare, CSU Cluj Napoca, care are 19 puncte, dar şi un meci mai mult jucat.

Liviu Andrieş, antrenorul CSM Târgu Jiu, a spus că handbalistele trebuie să rămână concentrate și după pauza care va urma: „A fost un meci pe care am reușit să-l controlam în totalitatea și în care am avut foarte multe reușite. Sunt foarte mulțumit de parcursul pe care l-am avut, de faptul că fetele au reușit să-și mențină concentrarea pe durata acestui început de campionat și sunt bucuros că am format un grup atât de unit la Târgu Jiu. La echipă toată lumea este conştientă de ceea ce urmează, de munca pe care trebuie să o depunem în continuare, pentru că începutul anului viitor va foarte important pentru ceea ce ne-am propus”.

Handbalistele se vor întoarce la antrenamente pe 13 decembrie. Din tur au mai rămas de disputat 3 etape, iar meciurile oficiale se vor relua în 23 ianuarie, atunci când CSM Târgu Jiu va juca primul meci din 2022, pe tren propriu, cu CSU Universitatea de Vest Timişoara.