13.4 C
vineri, aprilie 19, 2024
    AcasăNews AlertÎnfrângere categorică a echipei de baschet CSM Târgu Jiu în Cupa României

Înfrângere categorică a echipei de baschet CSM Târgu Jiu în Cupa României

Echipa de baschet CSM Târgu Jiu a pierdut categoric meciul disputat în prima manşă din Turul I al Cupei României cu scorul 66-92. A fost primul meci oficial din acest sezon pentru CSM Târgu Jiu. CSO Voluntari, deţinătoarea en-titre a trofeului Cupa României, a luat prima opţiune la calificarea în următoarea fază a competiţiei.

Echipa noastră a început cu următorul „5”: Kevin Allen, Brandon Sly, Porter Troupe, Andrei Gheorghe şi Mihai Bădiţă.

Echipa din Voluntari a dominat startul de partidă şi chiar dacă în anumite momente baschetbaliştii gorjeni au dat semne că ar putea reveni în joc, ilfovenii s-au impus în primul sfert cu 27-16. În sfertul doi, publicul numeros venit în Sala Sporturilor a încercat să-i impulsioneze pe jucătorii pregătitţi de Davitkov, dar tot echipa din Voluntari a fost la conducerea jocului. Oaspeţii s-au desprins decisiv pe tabela de marcaj, iar scorul din sfertul doi a fost 29-14. Astfel, echipa oaspete conducea la pauza mare cu 56-30.

„CSO Voluntari este în primele patru echipe din România“

Partea a doua a meciului a fost  mai echilibrată. CSO Voluntari a mai scăzut nivelul de joc, dar, cu toate acestea, oaspeţii au câştigat şi sfertul 3, cu 18-15. Ultimul sfert a fost extrem de spectaculos, fiind câștigat de CSM cu scorul 21-18.

Principalii marcatori pentru CSM Târgu Jiu au fost: Kevin Allen 23p, Brandon Sly 10p şi Porter Troupe 8p. Din tabăra oaspeţilor s-au remarcat Ousmane Barro 17p, Eric Thompson 15p şi Antonio Woods 11p.

Antrenorul CSM Târgu Jiu, Jordanco Davitkov, a declarat că este foarte dificil de găsit un jucător român care să practice un baschet bun: „CSO Voluntari este în primele patru echipe din România. Ne așteptam să jucăm mai bine. A fost și regula cu doi români, care ne-a dezavantajat pentru că nu stăm foarte bine. În momentul de față este foarte greu să găsim un jucător român care să joace cu succes“.