10.9 C
joi, aprilie 25, 2024
    AcasăNews AlertMare campioană la atletism din Gorj, numită ambasadoare a Campionatelor Mondiale de...

Mare campioană la atletism din Gorj, numită ambasadoare a Campionatelor Mondiale de Semimaraton din Polonia

Constantina Diță, campioana olimpică la maraton, originară din comuna Turburea, județul Gorj, a fost numită ambasadoare a Campionatelor Mondiale de Semimaraton din Gdynia (Polonia). Fosta mare sportivă a participat  la opt ediții ale acestei competiții și a reușit să câștige opt medalii, fiind una dintre cele mai de succes atlete din istoria acestui concurs. Câștigarea a două medalii de aur, la ediția din anul 2005, de la Edmonton, la individual și cu echipa, rămâne una dintre cele mai mari performanțe din cariera ei.