4.4 C
sâmbătă, aprilie 20, 2024
    AcasăNews AlertViitorul Pandurii Târgu Jiu, învinsă la scor de neprezentare. Antrenorul Lupuț este...

Viitorul Pandurii Târgu Jiu, învinsă la scor de neprezentare. Antrenorul Lupuț este mulțumit

Universitatea Craiova este ca și calificată în finala Cupei României după ce a trecut, aseară, în meciul tur din semifinala Cupei, la scor de neprezentare de Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Scorul a fost deschis de Bic în minutul 9, care a reluat din interiorul careului, în urma unui corner executat de Nistor.

Viitorul Pandurii a replicat prin Dragu, care a pătruns în careul formației craiovene, dar a șutat pe lângă poartă.

La două minute după începerea părții secunde, echipa gazdă a reușit să marcheze prin Tudorie, în urma unei centrări perfecte a lui Camara.

Viitorul Pandurii a fost din nou periculoasă în min. 67, când Mitrică a șutat periculos.

Cu câteva minute înainte de final, Fedele a marcat ultimul gol printr-un șut din marginea careului.

Antrenorul formației Viitorul Pandurii, mulțumit de jocul echipei

Antrenorul Universității Craiova, Marinos Ouzounidis, a fost mulțumit de rezultat: „Este un rezultat foarte bun pentru noi. Trebuia să marcăm cât mai mult și să nu primim și asta s-a întâmplat. Sunt mulțumit de evoluție, chiar dacă nu am jucat suficient de repede, pentru că și adversarii au stat destul de retrași. Le-am spus jucătorilor mei că dacă sunt serioși în astfel de meciuri este foarte bine. Au fost serioși în privința defensivei, exceptând o singură dată când a fost o fază periculoasă, în rest nu am avut probleme.

Este un rezultat bun pentru noi, dar mai este de jucat un meci. Trebuie să fim concentrați, disciplinați și atunci vom juca finala. În cariera mea am văzut tot felul de surprize, deci trebuie să fim serioși. Începem play-off-ul și vin multe meciuri, așa că în retur vom da posibilitatea și altor jucători să evolueze. Dar vom fi serioși, pentru că nu s-a terminat lupta“.

Antrenorul formației Viitorul Pandurii Târgu Jiu, Cristian Lupuț, a spus că diferența dintre cele două formații este foarte mare și că jucătorii sunt și afectați după ce nu au prins play-off-ul: „Am intrat temători. Am intrat cu 1-0 după o fază fixă. Am intrat foarte bine în joc, am avut acea fază fixă prin Dragu la finalul primei repriză. Una peste alta, consider că băieții au încercat să se ridice la nivelul competiției. E meritul lor că au ajuns în semifinală și e un lucru extraordinar pentru imaginea clubului. Mergem mai departe, pentru că sâmbătă ne așteaptă un joc foarte greu la Bacău. Atât timp cât mai sunt speranțe trebuie să profităm. S-a ratat obiectivul, participarea în play-off, și echipa este puțin afectată. Am sperat foarte mult de la acest meci, în sensul că voiam să ne revenim, să demonstrăm că putem și nu am făcut un joc rău din punct de vedere tehnic și tactic. Am întâlnit o echipă bună, în primele trei din România, cu jucători de calitate, deci sunt mulțumit. Este o diferență foarte mare“.