10.6 C
vineri, martie 29, 2024
    AcasăNews AlertEchipa de CSM Târgu Jiu, primul meci în fața propriilor suporteri

Echipa de CSM Târgu Jiu, primul meci în fața propriilor suporteri

Echipa de baschet CSM Târgu Jiu a revenit în Sala Sporturilor din Târgu Jiu, într-o partidă amicală contra echipei CSM Galaţi, ocazie cu care a fost prezentat şi lotul cu care gruparea gorjeană va aborda sezonul 2022-2023 din Liga Naţională de Baschet Masculin.

CSM Târgu Jiu a pierdut confruntarea cu echipa din Galaţi. Oaspeţii s-au impus cu 78-71.

Primii care au primit încurajările publicului au fost juniorii care au făcut pasul către echipa mare, Flavius Toropu şi Alexandru Mitu, ambii născuţi 2005. Au urmat apoi alţi doi gorjeni, Andrei Bărăgan şi Alexandru Berca. Publicul a făcut apoi cunoştinţă cu Shamiel Stevenson şi Daryl Frye, doi jucători care au semnat cu CSM Târgu Jiu în această vară. Un alt gorjean şi-a făcut apoi apariţia pe parchet, Răzvan Pavel, care şi-a prelungit înţelegerea cu formaţia gorjeană. Prezentarea a continuat cu un alt jucător transferat în această vară la Târgu Jiu şi care vine din campionatul autohton, Bogdan Penciu. Şi Camil Berculescu a ales să rămână la Târgu Jiu pentru acest sezon şi a fost întâmpinat cu aplauze de suporterii gorjeni. A urmat ucraineanul Andriy Agafonov, primit cu multă căldură, la fel cum a fost primit şi Andrei Gheorghe, care mai bifează un sezon la gruparea gorjeană. Fanii CSM-ului au făcut cunoştinţă şi cu Tyler Creammer, un alt jucător sosit în această vară la Târgu Jiu. Octavian Ilie a fost întâmpinat cu mult entuziasm, semn că fanii au mare încredere în talentatul jucător gorjean. Căpitanul Porter Troupe a ridicat publicul în picioare la apariţia pe parchet.

A urmat stafful tehnic, în frunte cu antrenorul principal Claudiu Alionescu, secundul Alexandru Gliga, kinetoterapeutul Alin Drondoie, dar şi Andrea Garcia Puig(fizioterapeut) şi Patrick Toma(preparator fizic=, cooptaţi în staff în această vară. La final şi-au făcut apariţia expertul sportiv Adrian Roşu, coordonatorul secţiei de baschet, dar şi directorul clubului gorjean, Robert Bălăeţ.

La prezentarea lotului de baschet a fost prezent alături de echipă şi primarul Municipiului Târgu Jiu, Marcel Romanescu.

CSM Târgu Jiu, aproape de revenite spectaculoasă

Meciul a fost unul dominat în mare parte de gruparea din Galaţi, care a terminat primele zece minute în avantaj, 24-17. CSM Târgu Jiu a echilibrat meciul în sfertul doi, în încercarea de a reveni pe tabelă. Actul doi s-a terminat la egalitate, 19-19, astfel că la pauza mare, echipa din Galaţi îşi menţinea avantajul de 7 puncte pe tabelă.

La reluare, impulsionaţi de public, elevii lui Claudiu Alionescu au avut o cu totul altă exprimare şi au câştigat sfertul trei cu 16-10, reuşind să reducă ecartul la doar un punct diferenţă, scor 52-53, înainte de actul decisiv. În ultima parte a meciului, CSM Târgu Jiu a reuşit să treacă la conducere pe tabelă, dar gălăţenii au fost mai concentraţi pe final de meci şi au reuşit să se impună, scor final: CSM Târgu Jiu – CSM Galaţi 71-78.

Cei mai buni marcatorii din tabăra gorjeană au fost Camil Berculescu şi Shamiel Stevenson, ambii cu câte 12 puncte marcate. Dylan Frye cu 11p şi Tyler Creammer cu 10 puncte au avut şi ei evoluţii solide.

Trebuie să mai lucrăm la relațiile de joc“

Antrenorul Claudiu Alionescu a spus că echipa sa trebuie să mai lucreze la relațiile de joc: „A fost un meci care ne-a arătat încă o dată că avem probleme atunci când o echipă joacă agresiv împotriva noastră, chiar dacă știam că asta ne va aștepta. Eu cred că acolo s-a făcut diferența, la modul că noi am pierdut mingile și au reușit să înscrie foarte ușor pe contraatac. În același timp, cred că a fost o îmbunătățire a jocului nostru față de meciul de la Pitești. Mai sunt multe aspecte de pus la punct până la începerea meciurilor oficiale. Sper ca săptămâna viitoare și în ultimele meciuri amicale să mai remediem din problemele pe care le avem. Trebuie să mai lucrăm la relațiile de joc. Am terminat partea de pregătire fizică și poate că și de aici s-a acumulat și o oboseală“.