14.7 C
sâmbătă, aprilie 20, 2024
    AcasăNews AlertGorjeanca Andreea Munteanu a câștigat aur şi argint la Cottbus

Gorjeanca Andreea Munteanu a câștigat aur şi argint la Cottbus

Gimnasta Andreea Munteanu, originară din comuna Bustuchin, a câştigat medaliile de aur şi argint la Cottbus, in Cupa Mondiala.
    Dintre cele doua gimnaste romance care au concurat la etapa de Cupa Mondiala din cadrul Turneului Maestrilor, doar Andreea Munteanu a reusit sa castige doua medalii, aur la barna si bronz la sol. Andreea Iridon a fost eliminata in calificarile probei de paralele inegale.

Andreea Munteanu a primit 14,400 pentru exercitiul de la barna, devansandu-le clar pe reprezentanta gazdelor si pe iberica Ana Perez Campas. La sol, cea mai buna fost o poloneză, urmata de Andreea Munteanu, 13,700 si de o portugheză.
    Părinţii Andreei Munteanu din Bustuchin sunt extrem de bucuroşi de medalii obţinute de aceasta în Germania.
    Sursa: Radio Omega