11.7 C
miercuri, aprilie 24, 2024
    AcasăNews AlertZeci de piloţi s-au întrecut la raliul de la Rânca! Cine a...

Zeci de piloţi s-au întrecut la raliul de la Rânca! Cine a câştigat Cupa Gorjului

În acest week-end, s-a desfăşurat la Rânca etapa a III-a a Campionatului de Viteză în Coastă Dunlop „Cupa Gorjului – Acasă la Brâncuşi”. Peste 70 de piloţi atât din ţară cât şi din străinătate s-au aliniat la start pentru a-şi demonstra abilităţile la volan. Printre aceştia s-au aflat şi campionul Bulgariei, Lyuben Kamenov, dar şi vedeta tv, Dani Oţil. Potrivit clasamentului general, Andrei Dumitrescu a obţinut cel mai bun timp. A terminat cursa în 02:37.523, fiind mai rapid cu două secunde decât pilotul din Bulgaria, Lyuben Kamenov. Andrei Dumitrescu a concurat cu o maşină Tatuus.

Desfăşurat pe cea mai înaltă şosea din România, Transalpina, între Novaci şi Rânca, evenimentul a adunat la start nu mai puţin de 70 de concurenţi. La bordul unui bolid Tatuus, Andrei Dumitrescu a terminat cursa în 02:37.523, fiind pe primul loc în clasamentul general. Dani Oţil, prezentatorul emisiunii „Neaţa cu Răzvan şi Dani”, de la Antena 1, s-a clasat pe locul 34. Toate rezultatele acestei etape sunt publicate pe site-ul http://www.autorally.ro.
    ranca 2
    Concursul a fost organizat de Federaţia Română de Automobilism Sportiv, Clubul Autocorex şi Ministerul Tineretului şi Sportului.