10.9 C
joi, aprilie 25, 2024
    AcasăSocialEnergia i-a năşit pe clujeni

Energia i-a năşit pe clujeni

Singura echipă care a reuşit două victorii în faţa echipei campioane este Energia

Energia – U Mobitelco Cluj 80-70 (25-23, 15-13, 16-22, 24-12)

Energia: Troupe (18), Gliga, Kabengele (2), Bratoloveanu, Deconescu, Darby (19), Steffel (10), Mocanu (2), Kljajevic (8), Nikolic (15), Guţoaia (6), Alionescu. Antrenor: Slobodan Nikolic.

U Cluj: Paul (4), Faur, Şanta, Krstanovic (14), Corpodean, Pop, Lawrence (14), Lagrange (8), Dykes (22), Jones (8). Antrenor: Marcel Ţenter.

Arbitri: Marius Ciulin, Fabiana Niţu, Alin Roşu

Sala Sporturilor Târgu Jiu, spectatori: 850

Să vezi şi să nu crezi. Energia a reuşit o dublă victorie în sezonul regulat contra echipei campioane, U-Mobitelco Cluj. Două victorii care lansează trupa lui Slobodan Nikolic în lupta pentru play-off, însă ce este mai important e faptul că Energia chiar joacă un baschet de calitate. Ultima reprezentaţie a fost una de succes, oltenii au câştigat pe merit un meci pe care l-au controlat de la un capăt la altul şi în care vioara întâi a fost trupa olteană. Victoria e pe deplin meritată, aşa că Energia trage speranţe că va prinde play-off-ul.

Mai buni decât campionii

Energia a făcut un nou meci mare, iar Slobodan Nikolic a devenit expert în pregătirea partidelor tari. Gorjenii au reuşit a doua victorie consecutivă în faţa echipei campioane, şi asta nu e la îndemâna oricui. Meciul de la Târgu-Jiu a fost unul dominat tehnico tactic de Energia de la un capăt la altul. Echipa mai bună a câştigat. Gorjenii au fost superiori adversarilor, la aruncările de două puncte oltenii având un procentaj de 48,7% în timp ce oaspeţii doar 37,5%. Şi la libere oltenii au fost peste campioni, 85,7% faţă de 83,3%, în timp ce la recuperări situaţia a stat în felul următor: 43 recuperări Energia faţă de 33 ale adversarilor din Cluj. Meciul propriu zis a fost condus aproape în permanenţă de gazde. Energia a avut 9-2, apoi 18-10, însă primul sfert s-a terminat cu scorul de 25-23 pentru Energia. Şi sfertul doi a fost câştigat de gazde cu 15-13, aşa că la pauză Energia conducea cu 40-36. Oltenii au pierdut din turaţie în sfertul trei care a fost câştigat de oaspeţi cu 22-16, însă în sfertul patru târgujienii au renăscut şi au câştigat meciul la zece puncte diferenţă, scor 80-70.

Arbitraj de pus în ramă

Partida de la Târgu-Jiu a fost condusă impecabil de arbitrii Marius Ciulin, Fabiana Niţu şi Alin Roşu. Cei trei au fluierat ce trebuia, au arbitrat perfect şi au dat o lecţie de cum se arbitrează la nivel înalt. Oltenii erau obişnuiţi cu arbitraje ostile, aşa că după un asemenea arbitraj ca la meciul cu Clujul nu mai poate fi nimic de spus.
    Totuşi, oficialul ardelenilor, Mircea Cristescu s-a legat de arbitraj dând vina eşecului pe arbitraj. „Sunt supărat într-adevăr. Nu vreau să iau niciun merit echipei din Târgu-Jiu ci vreau să-i felicit pentru maniera în care au luptat numai că în ultimul sfert au avut abonament la libere, în momentele în care Kyndall Dykes şi jucătorii noştri erau daţi de pământ, iar domnul Ciulin nu vedea cu fluierul în gură. La televizor am văzut de m-am plictisit. Ei au aruncat 28 de libere. A fost fault în atac la Darby în duelul cu Krstanovic şi se fluieră tuşă. Păi despre ce baschet vorbim ? Kyndall Dykes luat şi dat de pământ. Nu a văzut domnul Ciulin. Da, Energia şi-a jucat cartea, bravo lor. Felicit Energia pentru victorie, dar din păcate …” a spus Cristescu pe totalbaschet.ro.

Stări de spirit diferite

La finalul partidei cei doi antrenori aveau stări de spirit diferite. Nikolic era fericit în timp ce Ţenter era dezamăgit. „Avem un sentiment foarte plăcut, ţinând cont că în acest sezon am învins campioana de două ori, atât la Cluj, cât şi la noi acasă. Mulţumesc din nou suporterilor, care au făcut o atmosferă incredibilă. Ne-au ajutat şi acum, la fel ca în partida împotriva Sibiului, să obţinem victoria”, a comentat antrenorul Slobodan Nikolic. Despre şansele la play-off, Nikolic nu prea vrea să vorbească. „Am câştigat două meciuri grele acasă şi acum toată lumea se aşteaptă să nu pierdem nicio partidă pe teren propriu. Trecem printr-o perioadă bună, dar urmează o mică pauză, căci meciul de la Oradea s-a amânat. Nu este un lucru bun pentru noi, dar vom încerca să ne menţinem forma bună pe care o avem şi să câştigăm meciurile importante care urmează”, a încheiat Nikolic. Dacă Nikolic era mulţumit, Marcel Ţenter era trist. „Cu siguranţă ne doream o revanşă. Vreau să felicit echipa din Târgu-Jiu, căci au meritat să câştige. Au fost mai exacţi în faza de finalizare, în timp ce noi am ratat în situaţii destul de simple. Am dat poate dovadă de puţin egoism în unele faze, astfel că jocul nostru colectiv a avut de suferit. Nu este o situaţie uşoară pentru noi, căci aceasta este a doua înfrângere consecutivă. Este greu de digerat faptul că am pierdut de două ori în faţa Energiei, dar există cauze pentru acest lucru. Am pierdut parcă din dorinţa aceea de a arăta că suntem cei mai buni şi trebuie să ne recăpătăm încrederea în noi înşine. După cum am văzut programul echipei, eu cred că Energia are şanse mari să prindă play-off-ul”, a spus şi antrenorul celor de la U Cluj, Marcel Ţenter.