13.9 C
joi, aprilie 18, 2024
    AcasăNews AlertAflă echipele semifinaliste ale Cupei Old Boys

Află echipele semifinaliste ale Cupei Old Boys

1Cupa Old Boys Dolce Vita, ediția a IV-a, și-a desemnat semifinalistele. După disputarea fazei grupelor, sâmbătă și duminică în Complexul Dolce Vita din Târgu-Jiu, sita a cernut iar din cele 8 echipe aflate la start, 4 au ajuns în careul de ași. Grupa A a fost dominată de Peppy Dolce Vita, echipă cu piese grele în lot precum Ion Cănăvoiu, Aurel Amzucu sau Viorel Cojocaru. Peppy Dolce Vita a câștigat toate cele 3 jocuri din grupă, cel mai dificil duel fiind cel cu Karma Târgu Jiu, încheiat cu scorul de 3-2. Karma s-a calificat și ea în semifinale datorită celor două victorii clare cu celelalte echipe din grupă, Macofil și Artego. Cel mai bun marcator după faza grupelor este Daniel Buleac (Peppy Dolce Vita), autor a 9 goluri.

4 Artego 3 0 0 3 6 29 -23 0

PublicGrupa B a fost dominată autoritar de echipa Minprest Rovinari, echipă înțesată cu foști jucători ai pandurilor din Liga 1 și Liga a doua precum Sorin Vintilescu, Adrian Popescu, Cristi Popescu, Cristi Nicolaescu sau Florin Popete. Minprest a defilat în grupă și a încheiat cu maxim de puncte și cel mai bun golaveraj, 24-5. Surpriza plăcută a grupei a constituit-o echipa Old Boys Bîlteni care s-a impus în jocurile cu Primăria Rovinari și Compact Târgu Jiu și s-a calificat de pe locul 2 în semifinale.

Peppy-Dolce-VitaCLASAMENT GRUPA B
    1 Minprest Rovinari 3 3 0 0 24 5 19 9
    2 Old Boys Bîlteni 3 2 0 1 16 19 -3 6
    3 Compact Târgu Jiu 3 1 0 2 8 10 -2 3
    4 Primăria Rovinari 3 0 0 3 5 19 -14 0

Semifinalele Cupei Old Boys Dolce Vita se vor juca sâmbătă de la orele 18 și 19:
    18:00 Peppy Dolce Vita – Old Boys Bîlteni
    19:00 Minprest Rovinari – Karma Târgu Jiu

Minprest-RovinariOld-Boys-BilteniFinala mică a competiției se desfăşoară duminică de la ora 17, iar finala mare de la ora 18. La Cupa Old Boys participă numai jucători născuți înainte de sau în anul 1978 iar premiile oferite de organizatori constau în cupe, diplome precum și alte premii surpriză. În plus, câștigătoarea Cupei Old Boys, ediția a IV-a, va participa la competiția națională organizată de Federația de Minifotbal din România în luna septembrie. Asociația Club Sportiv Minifotbal Gorj va asigura pentru câștigătoarea Cupei Old Boys Dolce Vita taxa de participare la competiția națională precum și transportul dus-întors în localitatea unde se va desfășura.