Descătuşare de rămas bun!

La ultima reprezentaţie pe teren propriu, gorjenii au defilat pentru prima dată în retur contra retrogradatei Corona Braşov

Pandurii: Stanca – Pleașcă, Paraskevas, Erico, Nicoară (68 Ciucur) – Anton, Elton (57 Di Stefano), Nistor – Shamsin (64 Buleică), Matulevicius, Alex dos Santos. Antrenor: Petre Grigoraș.

Corona: Dănălache – Homei, Forika, Istrofor, Mendizov – Leonte (46 Neacșa), Miranda, Dîlbea, Manea (56 Dedu) – Coman, Buș. Antrenor: Daniel Bona.

Au arbitrat: Marian Barbu – Florin Păunescu, Florin Badea. Adiţionali: Horațiu Feșnic, Florin Dreve.

Cartonaşe galbene: Nicoară (49)

Stadion Municipal, spectatori 500

Gorjenii uitaseră cum e să şi câştige, aşa că după şase meciuri la rând fără victorie, joi seara au reuşit să întrerupă acest şir de nereuşite. Ba mai mult, târgujienii au reuşit şi prima victorie din acest retur pe teren propriu, o victorie la scor contra unor jucători depăşiţi de nivelul Ligii 1. După ce în şapte etape, gorjenii nu reuşiseră să marcheze decât două goluri, acum a venit rândul ca oltenii să se descătuşeze tocmai la final, aşa că s-a spart gheaţa. Joi seara, Pandurii a reuşit prima victorie din retur acasă, prima victorie concludentă din retur, un succes care mai înmoaie cu 1% din gustul amar al returului. O victorie fără glorie, însă rămâne o victorie de rămas bun…

Le-am dat o palmă… de goluri

În cele şapte jocuri din acest retur, oltenii au reuşit să smulgă trei remize şi să piardă alte patru jocuri. Tocmai acest parcurs penibil de acasă a dus la ratarea calificării în cupele europene… Gorjenii au pus capăt acestei serii negre joi seara contra retrogradatei Corona Braşov. Până joi seara, trecuseră 158 de zile de la ultima victorie a pandurilor acasă, un adevărat record stabilit de gorjeni. Dar joi seara s-a rupt blestemul. Meciul de joi a început cu Corona în atac, Coman a tras de la 20 de metri, iar Stanca a prins. Apoi, Buş a tras şi el de la distanţă, iar Stanca a avut nevoie de un plonjon pentru a respinge. Gorjenii au trecut la atac, iar un-doi-ul Anton – Shamsin s-a soldat cu o centrare în careu a ultimului care a reluat cu capul din 7 metri în poarta braşovenilor. Gazdele au forţat, Anton a tras de la distanţă, dar Dănălache a evitat golul respingând de lângă bară. După un minut, oltenii au mai marct o dată, Nistor a centrat din corner, iar Alex cu capul a reluat din 6 metri majorând scorul.

A urmat un joc în care ambele echipe au căutat calea spre gol, Elton şi Nistor ratând de puţin poarta cu şuturi de la distanţă. Pe finalul primei părţi, Buş a ratat incredibil două situaţii ideale de gol, la ambele faze atacantul Coronei reluând pe lângă poarta goală a gorjenilor. În partea a doua gorjenii au început în atac, aşa că în primul sfert de oră gazdele au ratat trei mari ocazii. Mai întâi Matulevicius din 4 metri a trimis incredibil peste poartă, apoi Nistor a tras şi el de la 16 metri, dar peste, pentru ca apoi Shamsin din 5 metri să reia peste poarta adversă. Ocazia lui Parskevas, şut din careu blocat de un fundaş pe linia porţii nu se pune la număr pentru că în minutul 60 Matulevicius a marcat primul gol acasă în 2014. După trei minute, Dos Santos a marcat golul meciului reluând din foarfecă laterală în poarta nefericiţilor braşoveni. În minutul 67, Distefano a şutat şi el de la 30 de metri, dar balonul a lovit transversală.

Gorjenii au mai marcat o dată prin Matulevicius care din interiorul careului de 6 metri a marcat în poarta goală după o pasă de la Nistor pentru un 5-0 sec. Chiar dacă nu au primit gol, gorjenii au scăpat de multe ori de gol, Stanca având câteva parade pe final. Trebuie spus că la finalo, puţinii spectatori au scandat numele lui Grigoraş, cel care a readus spectacolul şi golurile la Târgu-Jiu. În ultima partidă de acasă, gorjenii şi-au făcut datoria şi au câştigat…