20.7 C
vineri, martie 29, 2024
    AcasăNews AlertEnergia dă semne de revenire

Energia dă semne de revenire

Echipa de baschet masculin, Energia Pandurii a jucat la Timişoara contra echipei clasate pe locul doi în Divizia A. Deşi au pierdut, oltenii au jucat bine, şi au fost aproape de o surpriză uriaşă, însă pe final experienţa bănăţenilor a cântărit decisiv. Gazdele au câştigat la 16 puncte diferenţă,însă scorul este mincinos. A fost 91-75, rezultat decis în ultimele 10 minute. Până atunci, Energia s-a ţinut bine şi efectiv a jucat de la egal la egal la Timişoara cu un adversar greu al primei divizii. Primul sfert a fost adjudecat de gazde cu 21-20, însă apoi oltenii au câştigat sfertul trei cu 20-16, aşa că la pauză Energia avea trei puncte avans pe tabelă, scor 40-37. În sfertul trei, abia pe final gazdele au reuşit să se distanţeze, însă scorul era tot echilibrat, 66-58. în ultimele zece minute, BC Timişoara a făcut ce a vrut, s-a distanţat pe tabelă, iar la final s-a ajuns la o diferenţă de 16 puncte, 91-75, scor mincinos după cum s-a jucat trei sferturi din joc. Exact de aceeaşi părere a fost şi antrenorul Energiei, Slobodan Nikolic. „Victoria celor de la Timişoara e meritată, însă scorul e prea dur. Sperăm să câştigăm şi noi meciul următor cu CSM Bucureşti, atunci când în echipă vor reveni Mocanu şi Steffel”, a spus Slobodan Nikolic.