16.5 C
vineri, aprilie 26, 2024
    AcasăNews AlertEșec în Super Cupă

Eșec în Super Cupă

Juniorii U17 de la Pandurii au jucat sâmbătă seara Super Cupa României la Mogoșoaia împotriva celor de la FC Viitorul Constanța. Cele două echipe și-au câștigat dreptul de a juca acest meci după ce una a câștigat campionatul – Viitorul, iar alta a triumfat în Cupa României – Pandurii.

sport-03-27

Meciul din Super Cupă a fost unul spectaculos, nu s-a văzut vreo diferență între cele două echipe, însă la final cei de la Constanța au intrat în posesia trofeului. „Marinarii” au deschis scorul în minutul 10, apoi după pauză oltenii au egalat, însă pe final de joc tot constănțenii au reușit să dea lovitura și să se impună cu scorul de 3-1. Rămâne totuși impresia lăsată bună de echipa antrenată de Costel Andriucă și Sorin Vintilescu, acest nucleu de jucători fiind considerat unul de valoare. „Am făcut o propagandă bună fotbalului gorjean. Ne-am ridicat la niveul Viitorului, echipă care are se poate lăuda cu o arie de selecție la nivel național, în timp ce noi mizăm doar pe juniori din județul nostru. Am jucat două finale la Mogoșoaia, nu e la îndemâna oricui. Avem o generație de care trebuie să avem grijă, acești băieți mai au doi ani de juniorat. Sperăm ca de la anul o parte din ei să fie la Liga a 3-a. Oricum, pentru evoluția din acest sezon, acești băieți merită toate laudele. Chiar la finalul meciului cu Viitorul, președintele Narcis Răducan le-a transmis jucătorilor și antrenorilor de la această echipă de U17 că este mândru de ei”, a declarat Daniel Băloi.