5.5 C
sâmbătă, aprilie 20, 2024
    AcasăNews AlertMedalii pentru atleţii de la CS Pandurii

Medalii pentru atleţii de la CS Pandurii

Atleţii de la CS Pandurii au avut concurs la finalul săptămânii trecute. La Piteşti s-a desfăşurat Campionatul Naţional pentru seniori şi tineret, competiţie unde sportivii de la CS Pandurii şi-au tras partea leului la împărţirea medaliilor. Aşa se face că trei sportivi au reuşit să obţină patru medalii, dintre care trei la tineret şi una la seniori. Alexandru Staicu a fost cel mai harnic, acesta reuşind să-şi pună la gât două medalii, un ar şi un argint. Astfel, sportivul pregătit de Viorica Dima, Alexandru Staicu a devenit campion al probei de 5.000 metri la tineret şi vicecampion la seniori. Un alt rezultat notabil a obţinut şi sportiva Andreea Pîşcu la tineret, acolo unde s-a clasat pe locul doi în proba de 10.000 metri. În cadrul aceleaşi probe, la seniori, timpul obţinut de Pîşcu a fost pentru locul 7 în clasamentul general, aşa că sportiva antrenată de Ion Bură s-a mulţumit cu argintul la tineret. În fine, o altă sportivă, Adela Bălţoi a reuşit şi ea să obţină o medalie importantă. Tot în concursul pentru tineret, Bălţoi a terminat a treia proba de 3.000 metri obstacole, ratând la mustaţă un loc pe podium şi în concursul de seniori.