Cu trei etape înainte de final, gorjenii sunt pe loc de Europa League

Pandurii: Lazar –Rusu, Viera, Mamele, Al. Vlad – Nicoară (56 Cristea), Răduţ, Nistor, Anton – Ibeh (70 Rada) – Matulevicius (77 Lemnaru). Antrenor: Cristi Pustai

FC Severin: Panagopoulous – Dănănae, D. Stoica, Tătaru, Asanovic – Neacşa, Hasanovic, Vranjkovic, Olah – Costea, Thomas. Antrenor: Jerry Gane

Au arbitrat: Adrian Comănescu, Cristi Nica, Daniel Ciocănea.

Stadion: Municipal, Severin, spectatori: 3.000

Cartonaşe galbene: Neacşa (38), Costea (67), Vranjkovic (85) / Rusu (53), Matulevicius (74)

Pandurii a pierdut trei din ultimele patru deplasări. Asta până aseară, când trupa lui Cristi Pustai a reuşit să se impună în deplasarea de la Severin. Târgujienii se menţin în cursa pentru Europa, au luat un avans de şase puncte în faţa lui Dinamo, iar cel puţin locul 4 pare deja asigurat. Pandurii pot termina pe podium, mai sunt trei etape, iar lupta este în continuare deschisă. Aseară la Severin, Pandurii a jucat bine, iar în decurs de patru minute au tranşat meciul. Două goluri ale lui Paul Anton au făcut ca târgujienii să pună mâna pe cele trei puncte încă de la pauză. Gorjenii au mai avut ceva emoţii în partea a doua, dar oaspeţii de la Severin au ştiut să joace la rezultat…

Anton a făcut dubla

Prima repriză a fost una în care Pandurii a fost echipa mai matură în joc şi care a ştiut ce să facă în momentele cheie. Începutul a fost unul echilibrat cu un plus pentru oaspeţi care au avut posesia, însă Florin Costea a avut prima ocazie, şut de la 18 metri trecut pe lângă poartă. După aceea târgujienii au avut şi ei o ocazie, Matulevicius şutând din careu, dar portarul severinenilor a scos. În minutul 33 Paul Anton a prins un şut de senzaţie de la 25 de metri, iar mingea s-a dus direct în vinclu. 0-1 iar gorjenii au forţat, Nicoară căzând în careu iar centralul a dictat penalti. Paul Anton a şutat şi a marcat golul doi, acesta fiind scorul pauzei. După odihnă, Severinul a venit de la vestiare decisă să întoarcă meciul. Dar gorjenii au dat o nouă lovitură, Nistor i-a pasat lui Ibeh iar acesta a şutat de la 11 metri şi a marcat golul trei al pandurilor.

Practic, meciul era deja jucat încă din minutul 50. dar, erorile din apărarea pandurilor au reaprins meciul. Două ocazii ale lui Costea au prevestit golul din minutul 61, atacantul dorit de Marin Condescu la Târgu-Jiu marcând din careul pandurilor. La 1-3 meciul s-a reaprins, iar Vranjkovic a ratat o ocazie uriaşă, mingea ocolind poarta pandurilor. Din păcate, Pandurii nu făcea faţă jocului, iar jocul nu curgea bine pentru gorjeni. Pustai a schimbat, iar jocul s-a schimbat uşor. Gorjenii au ieşit la joc, şi-au revenit după nişte minute în care erau groggy, iar Pustai fierbea pe margine. La fel şi cei din tribună care erau foarte zgomotoşi. Până la urmă gazdele s-au calmat, iar Pandurii au obţinut trei puncte mari la Severin cu care aproape că au ajuns în Europa.

Hagi a lăudat Pandurii

După ce Pandurii a bătut Viitorul Constanţa, echipă patronată de Gică Hagi cu scorul de 4-1, Regele fotbalului românesc a avut numai cuvinte de laudă la adresa pandurilor. „Sunt o echipă bună cu un joc bun, iar dacă au ajuns în fruntea clasamentului cu câteva etape înainte de final înseamnă că merită să fie sus în clasament. Felicit Pandurii”, a comentat Gică Hagi.