19.8 C
marți, aprilie 16, 2024
    AcasăNews AlertPustai şi Pandurii, salvaţi de Giusti

Pustai şi Pandurii, salvaţi de Giusti

Pandurii a învins în deplasare la Mediaş, victorie care-i salvează postul lui Pustai

Gaz Metan: Pleşca – Trtovac, Muth, Frăsinescu, Buzean – Tahar (64 Mărkuş), Todea – C. Petre, Fl. Dan, Al. Munteanu (80 Avram) – Antic (83 Lulaku). Antrenor: Cristian Dulca

Pandurii: Gliwa – Pleaşcă, Erico, Paraskevas, Momcilovic – Elton, Breeveld, Anton (76 Unguruşan) – Buleică, Giusti (82 Alex Dos Santos), Ciucur (62 Nicoară). Antrenor: Cristi Pustai

Au arbitrat: Marcel Bârsan (Bucureşti), Aurel Oniţa (Constanţa) şi Imre Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe)

Cartonaşe galbene: Antic (13), Muth (36), Frăsinescu (55) / Elton (65)

Stadion: Mediaş, spectatori: 1.500

În ziua în care Mitică Dragomir a fost reţinut, Pandurii a jucat la Mediaş având sabia deasupra capului. Şi antrenorul Cristi Pustai şi-a jucat postul la Pandurii, un eşec la Mediaş fiindu-i fatal. Dar, Pandurii şi Pustai s-au salvat în urma unui joc în care echipa gorjeană nu a impresionat în prima parte, dar s-a scos în actul secund.

O parte rea, alta bună

Prima parte a meciului de la Mediaş a fost una lipsită de spectaculozitate. Un joc şters, slab, fără nerv şi în care Pandurii s-a apărat în proporţie de 90% din timp. Efectiv, Pandurii nu a contat în atac, echipa lui Cristi Pustai s-a apărat ca o echipă mică, de fapt jucând ca o echipă mică. Sau poate a fost o strategie prin care le-a dat gazdelor şansa de a ataca. Cert este că oltenii au tras primul şut pe poartă abia în minutul 42, un şut slab al lui Giusti de la 35 de metri. În schimb, la poarta lui Gliwa a fost un mic asediu. Totul a început în minutul 4 atunci când Trtovac a reluat cu capul , dar Gliwa a intervenit incredibil evitând golul. Gazdele au atacat mai mult, au pus presiune pe apărarea oltenilor care cu greu a făcut faţă atacurilor medieşene. Presiunea gazdelor nu a avut efect pe tabelă, chiar dacă în minutul 32, Ciprian Petre a şutat puţin pe lângă poarta lui Gliwa. În rest un joc anost în care oltenii nu au făcut altceva decât să se apere.

În partea a doua s-a schimbat macazul. În secunda 45 a părţii a doua gorjenii au marcat prin Giusti, un atacant adus pe ultima sută de metri. Argentinianul a primit mingea de la Buleică şi din cădere de la 14 metri a împins mingea în poarta Gazului. Era 0-1 iar pe margine Pustai era fericit pentru că din acel minut jocul curgea favorabil lui. După o primă repriză mai slabă, oltenii au primit o injecţie de optimism şi de încredere. Evoluţia pandurilor din partea a doua a fost una mult mai curajoasă, mult mai pozitivă şi mai aproape de aşteptări. Gorjenii au făcut pasul în faţă, şi-au mai creat câteva ocazii importante, dar şuturile lui Anton, Breeveld sau Nicoară au ocolit poarta lui Pleşca. Portarul pandurilor, Gliwa nu a fost scutit de griji sau emoţii, câteva ocazii ale Gazului au ridicat pulsul oltenilor. Cea mai mare ocazie a avut-o Todea, căpitanul ardelenilor a şutat de la 10 metri dar mingea a trecut pe lângă poartă. Nu a fost singura ocazie la poarta pandurilor, Florin Dan având şi el un şut care a dat emoţii pandurilor. Pandurii puteau da lovitura pe contraatac, dar nu au reuşit să finalizeze şi să închidă jocul, aşa că până la final oltenii au tremurat, dar au câştigat.

Eric, out 6 luni

Cel mai bun pandur din acest sezon, Eric de Oliveira, plecat de la pandurii în urmă cu două luni s-a accidentat şi va absenta de pe teren în următoarele şase luni. Diagnosticul pus de arabi a fost unul dur: ruptură de ligamente încrucişate. Astfel, Eric va sta pe tuşă în următoarea perioadă, timp în care va trebui să se recupereze din punct de vedere medical.

„Un meci foarte greu. Am reuşit să câştigăm, ştiam că noi jucăm mai bine în deplasare. Ştiam că întâlnim o echipă puternică şi redutabilă acasă. Am marcat, după care am mai avut ocazii pe acele contre. Dar aşa sunt jucătorii români, tratează cu uşurinţă după ce au avantaj. Şi dacă pierdeam aveam acelaşi şanse la Europa. Se joacă până la final. E un obiectiv greu de realizat, din păcate nu ne descurcăm acasă”, Cristi Pustai, antrenor Pandurii