vineri, aprilie 19, 2024
    AcasăNews AlertŞah mat de la Rege!

Şah mat de la Rege!

Echipa lui Gică Hagi a reuşit prima victorie pe terenul pandurilor

Pandurii visa să rămână în plutonul fruntaş al Ligii 1, dar calculele nu s-au potrivit. Târgujienii au cedat pentru a doua oară în decurs de câteva zile, aşa că oltenii au făcut un mare pas înapoi. De data aceasta, gorjenii au fost învinşi de Regele Hagi, prima victorie a acestuia în fieful pandurilor.

sport-02-26

Ne-au bătut de la distanţă

Pandurii a avut o bară în meciul cu Viitorul prin Herea. A mai fost o ocazie tot în prima parte, însă doi panduri nu au reuşit să ajungă la mingea trecută prin faţa porţii constănţene. În rest nimic în plan ofensiv. de partea opusă, nici Viitorul nu a strălucit, însă a fost echipa mai prezentă în joc, echipa care momente bune a dictat tonul pe care s-a jucat. Faza decisivă a venit în minutul 73 atunci când Nedelcu a şutat de la 37 de metri, mingea a ţopăit în faţa lui Lazar şi i-a trecut printre mâini şi picioare. Gol ce a îngenuncheat Pandurii. imediat, Grig şi-a pus mâinile în cap, a tras o privire spre tabelă şi a întrebat pe margine: „E real? incredibil”. Era real, Viitorul marcase, iar echipa sa era la pământ. Degeaba au încercat oltenii să atace pe final pentru că nu au reuşit să primită nici un şut în toate cele 90 de minute pe spaţiul porţii! S-a terminat 0-1, al doilea eşec acasă pentru gorjeni în acest sezon , şi tot în urma unei erori…

„Nu meritam să pierdem”

După un asemenea meci, Grigoraş era şi el afectat. „Ştiam că Viitorul pasează bine, dar n-au avut o posesie care să pună în pericol poarta noastră. În prima repriză am avut bara lui Herea, în partea a doua n-am reuşit să fructificăm nimic. Am luat un gol care îţi taie tot elanul. Nu meritam să pierdem această partidă. Nu meritam să pierdem această partidă. Jucătorii noştri sub 21 de ani nu se ridică la nivelul titularilor. Ăştia sunt, cu ăştia defilăm până la final. La Lazar a fost o lipsă de concentrare. Te dărâmă un asemenea gol. E greu cu finalizarea. Trebuia să mai avem cel puţin două-trei puncte în plus dacă nu luam asemenea goluri”, a declarat Petre Grigoraş.

Pandurii Târgu Jiu – FC Viitorul 0-1

A înscris: Nedelcu 73

Stadion Municipal din Severin, spectatori 500

Pandurii Târgu Jiu: Lazar – Pleaşcă (77 V. Alexandru), Buijs, Vasiljevic, Grecu – Obodo, Sânmărtean – Hlistei (64 Trifu), Antal (69 V. Munteanu), Herea – Ţucudean. Antrenor: Petre Grigoraş

Viitorul Constanţa: Rîmniceanu – Benzar, Ţîru, Brandan, Boli – R. Marin, Carp (60 Nedelcu), D. Lopez (79 Hodorogea) – Iancu (57 Purece), Chiţu, Nimely. Antrenor Gică Hagi

Au arbitrat: Sebastian Colţescu, Daniel Mitruţi, Adrian Popescu

Cartonaşe galbene: V. Alexandru / Carp, Lopez, Nimely, Nedelcu, Purece