4.6 C
sâmbătă, aprilie 20, 2024
    AcasăNews AlertSportivul Adrian Garcea, vicecampion balcanic

Sportivul Adrian Garcea, vicecampion balcanic

adrian garceaSportivul gorjean Adrian Garcea, antrenat de Ion Bură, a reuşit o nouă performanţă. Acesta a fost medaliat cu argint la Campionatul Balcanic de Atletism pentru Juniori. La această competiţie au participat peste 500 de sportivi din 17 ţări. Antrenorul Ion Bură se mândreşte cu performanţele elevului său: „Sportivul nostru Adrian Garcea s-a clasat pe locul 2 în proba de 1500 m, devenind vicecampion balcanic. Vineri şi sâmbătă urmează Campionatele Naţionale de Seniori, după care se pleacă la Campionatul European de Juniori din Italia. Sperăm să venim cu medalii”. România a câştigat 26 de medalii la Campionatul Balcanic de Atletism juniori 1, desfășurat la Pitești, şi s-a clasat pe locul secund, după Turcia. Sportivii noştri au cucerit 10 medalii de aur, 7 medalii de argint şi 9 medalii de bronz, cumulând un număr de 26 de medalii.