10.8 C
vineri, aprilie 19, 2024
    AcasăNews AlertSuper rezultate la atletism

Super rezultate la atletism

Şcoala gorjeană de atletism produce pe bandă rulantă la atleţi de valoare. Ultima generaţie ieşită pare a fi una specială, aşa că nu mică trebuie să ne fie mirarea dacă peste doi ani atleţii din Gorj vor aduce medalii importante pentru ţara noastră. Deja primele semne se văd. În concursul internaţional de la Skopje, trei atlete de la CS pandurii au luat medalii importante. Astfel, Georgiana Dragotoiu a devenit vicecampioană balcanică în proba de maraton, în timp ce junioara Alexandra Creţan a ieşit a treia în proba de semimaraton. Această probă a fost câştigată de o altă gorjeană, Elena Moagă, sportivă care în ultimele şapte zile a participat la trei întreceri. „Nu doar că a făcut act de prezenţă la cele trei evenimente. A câştigat concursul de la Târgu-Jiu, organizat cu ocazia Zilei Tineretului, apoi la trei zile a obţinut calificarea pentru campionatul european de cros iar duminică a devenit campioană la semimaraton. O dovadă că avem o generaţie bună”, a comentat antrenorul emerit, Ion Bură.
    Nu doar aceşti trei atleţi au obţinut rezultate bune în week-end, ui şi alţii. La Blaj a avut loc Cupa Câmpia Libertăţii, întrecere atletică destul de importantă. În proba de 8.000 metri, Alexandru Staicu a ieşit primul la juniori 1, iar Larisa Buşoiu locul 1 la juniori 2, ambii fiind pregătiţi de Viorica Dima. Şi Alexandru Dobriţescu a ieşit al doilea la juniori 2, iar Laura Popescu prima la juniori 1, aceşti atleţi fiind pregătiţi de Ion Bură la CS Pandurii.