vineri, aprilie 26, 2024
    AcasăNews AlertUn nou week-end de succes la Energia

Un nou week-end de succes la Energia

Ambele echipe ale clubului au reuşit să câştige meciurile din week-end

Cuplajul handbal-baschet a fost din nou unul cu un final fericit. Ambele echipe prim divizionare ale clubului Energia au reuşit să câştige meciurile din campionat. Este al doilea week-end la rând fericit pentru clubul gorjean, aşa că şefii pot să se gândească de unde să facă rost de nişte prime de sărbători pentru handbalişti şi baschetbalişti.

Un nou succes de marcă

Echipa lui Liviu Andrieş se descurcă mai bine contra echipelor mari decât în faţa celor mici. Aşa se face că după ce au făcut o victimă în capitală, CSM Bucureşti, a urmat una nouă, HC Caraş Severin. Gorjenii s-au impus mai clar contra acestor echipe cotate pe hârtie mai bine, decât în faţa unor teamuri modeste din campionat. Aşa se face că Energia s-a impus în faţa reşiţenilor care sunt implicaţi în lupta pentru podiumul Ligii Naţionale. Gorejnii s-au impus datorită ambiţiei, determinării şi unei răutăţi în apărare dusă până spre extrem. Cu o astfel de muncă, gorjenii au anulat plusul de valoare individuală al adversarilor. Meciul în sine a fost unul cu momente de căderi ale ambelor echipe, atât oaspeţii cât şi gazdele având perioade bune de timp în care au fost grogy. Dar, parcă momentele noastre de visare au fost mai puţine. Aşa se face că Reşiţa a condus în acest meci doar o singură dată, 0-1 în startul partidei, după care Energia a fost şefa. A preluat conducerea pe tabelă şi nu a mai cedat-o până la final. A fost 0-1, 3-1, 5-2 sau 6-3, după care s-a făcut 6-5 în minutul 17. Din acel minut, timp de zece minute, oaspeţii au marcat o singură dată iar gazdele de şapte ori, aşa că în minutul 27 scorul era 13-6. se contura o victorie mare. Dar nu a fost de ajuns pentru că oaspeţii s-au trezit din pumni şi au revenit încet pe tabelă. Mai întâi la pauză a fost 13-9, apoi în minutul 37 a fost 13-11. De aici încolo s-a mers cap la cap cu un avans de 2 goluri pentru olteni, până în minutul 52 când oaspeţii au venit la un gol în spatele Energiei, 19-18. Şi când jocul părea să se echilibreze, Energia a apăsat pe pedala de acceleraţie şi a scăpat în învingătoare. După joc, aşa cum era şi normal, în cele două tabere starea de spirit era total diferită. Gazdele erau euforice, în timp ce oaspeţii resemnaţi. Primul venit la conferinţa de presă a fost Liviu Andrieş, antrenor care şi-a felicitat elevii pentru victorie. „Sunt fericit. Le mulţumesc băieţilor pentru atitudine pentru că şi acest joc a fost câştigat prin dăruire. Am făcut o apărare agresivă, extraordinară. Contraatac şi faza a doua nu am prea avut, am făcut multe greşeli în atac, dar ne-am apărat bine şi am recuperat mingi multe. Şi Rok a făcut un meci bun, creşte de la meci la meci şi ne-a ajutat mult. Momentan suntem în grafic, am recuperat din ceea ce pierdusem. Victoriile aduc victorii, pentru noi e dezavantaj că se întrerupe campionatul eram pe val şi era foarte bine să jucăm la Turda, aveam moral. Dar putem face un meci bun la Turda pe 15 decembrie. Mulţumesc publicului, de mult nu am mai avut un asemenea public gălăgios şi numeros şi le dedicăm victoria lor pentru că au fost alături de noi la bine şi la rău”, a declarat la finalul partidei, Liviu Andrieş. Omologul de pe banca reşiţenilor era resemnat. „Se pare că nu suntem într-o perioadă bună. Trecem printr-o pasă proastă, trebuie să remediem asta imediat. Nu-mi fac probleme pentru că în scurt timp vom strânge rândurile ca şi joc şi formă sportivă. Avem şi jucători experimentaţi dar şi lipsiţi de experienţă. Aceste extreme ne fac să greşim în momente cheie. Nu trecem cu vederea dorinţa de victoria celor de la Energia, au fost motivaţi. Poate că jucătorii mei erau prea siguri pe ei după jocurile amicale cu Energia. Am pierdut două meciuri la rând, dar sper să ne revenim”, a comentat şi Aihan Omer, antrenorul reşiţenilor.