9 C
vineri, martie 29, 2024
    AcasăNews AlertVictorie la debut!

Victorie la debut!

Debutul în Europa al echipei de baschet a fost un moment special pentru Energia. Gorjenii și-au văzut visul cu ochii și au evoluat aseară în primul meci din Europa. Un moment special „taxat” de public printr-o comportare exemplară, atmosferă europeană 100%. În astfel de meciuri jucătorii și antrenorii au ambiții mari, își depășesc limitele, iar aseară baschetbaliștii Energiei au jucat admirabil. La debutul în EuroChallenge, gorjenii au câștigat în urma unui joc bun. Prima parte a fost una euforică, gazdele au început tare, au avut 13-2, dar experiența adversarilor au cântărit decisiv, așa că avantajul gorjenilor a început să se risipească, astfel că târgujienii au început să tremure. De la 13-2 s-a ajuns la 21-15 după 10 minute de joc. În sfertul doi, Energia a fost la conducere pe tabelă, însă avansul a început să se diminueze, așa că de la 33-25 s-a ajuns la 35-34 la pauză. Sfertul trei a început cu Energia în ofensivă, gorjenii au avut 41-34, însă din nou pe finalul sfertului oaspeții au revenit și pe naivitatea gazdelor oaspeții au preluat pentru prima dată conducerea cu 46-47 cu 13 secunde înainte de finalul sfertului trei. Acesta a fost și scorul după sfertul trei. În ultimele 10 minute gorjenii au defilat, au jucat bine pe apărare și perfect în atac, așa că s-a ajuns la 68-51 cu două minute înainte de final, scorul final fiind de 74-56.