Victorie după 136 de zile !

Aseară, Pandurii a călcat în picioare Oţelul, a doua victorie din acest an

Pandurii: Stanca – Pleaşcă, Erico, Elton, Momcilovici – Răduţ, Anton, Nistor (74 Predescu) – Shalaj (57 Buleică), Roman, Nicoară (55 Matulevicius). Antrenor: Petre Grigoraş

Oţelul: Hotoboc – Mişelăricu, Miron, Sipovici, Popescu – Cojoc, Helder – Grădinaru, Avdici, Popa (46 Tudorie) – Jula. Antrenor: Tibor Selimeş

Au arbitrate: Paul Unimatan, Iulian Radu, Adrian Popescu. Rezervă: Marian Balaci

Observatori: Aurică Beldeanu, Irina Mîrţ

Stadion: Municipal, spectatori: 3.000

Cartonaşe galbene: Helder, Grădinaru

Cartonaş roşu: Grădinaru

15 mai 2014, 5-0 cu Corona Braşov. 29 septembrie 2014, 4-0 şi Oţelul Galaţi. Între cele două meciuri au trecut 136 de zile. De atâtea zile a avut nevoie Pandurii pentru a sparge gheaţa, iar aseară oltenii chiar au reuşit să câştige pentru a doua oară în 2014. Un meci tranşat în trei minute după trei goluri marcate la foc automat de echipa lui Petre Grigoraş, antrenor ce a antrenat acest meci din tribună.

Au spart gheaţa

Aseară, Pandurii avea nevoie disperată de victorie pentru a-şi asigura o gură de oxigen într-un campionat nebun. Şi având presiunea pe umeri, târgujienii au jucat bine, au dominat şi au câştigat. Nu fără emoţii, dar au câştigat. Prima parte a meciului a fost una echilibrată, una în care gorjenii au atacat, şi-au creat ocazii dar le-au irosit. De partea opusă, Oţelul s-a apărat în 90% din timp, a încercat arma contraatacului, dar fotbalul e şi drept câteodată. Efectiv în primele 45 de minute târgujienii s-au jucat cu ocaziile, au ratat mult, aşa că au ţinut meciul sub tensiune. Sarabanda ocaziilor la poarta Oţelului a început în minutul 3, Roman şutând din 8 metri peste poartă, după care acelaşi atacant a reluat şi cu capul din careu puţin pe lângă poartă. După ce Shalaj a încercat şi el poarta gălăţeană, dar fără efect pe tabelă, a urmat o perioadă de joc în care oaspeţii au ieşit la atac, şi şi-au creat o ocazie importantă, şutul lui Avdici fiind blocat greu de Momcilovic. Gazdele au ieşit la joc din nou, iar Roman a şutat în blocaj în min utul28, pentru ca apoi Răduţ să-l întindă serios pe Hotoboc cu un şut din afara careului. În minutul 34 s-a consemnat cea mai mare ocazie a primei părţi, centrarea lui Momcilovic de pe stânga a fost reluată din prima de Nicoară, dar Hotoboc a scos miraculos. Ocaziile au continuat, Shalaj a trimis şi el o centrare „covrig”, dar mingea a trecut prin faţa porţii, pentru ca apoi şi Anton să fie blocat după o sarabandă de driblinguri.

Măcel în partea a doua

În partea a doua, oltenii au făcut spectacol, oaspeţii trecând rara centrul terenului. În trei minute gorjenii şi-au asigurat victoria. În minutul 58 Roman a marcat din centrarea lui Momcilovic, atacantul reluând cu capul din careul mic. După un şut al lui Anton scos greu de Hotoboc a venit golul 2. era minutul 59 când Roman a reluat cu capul din centrarea lui Nistor, mingea a ajuns la 3 metri de poarta oaspeţilor, iar Matulevicius a deviat mingea în poartă. A mai urmat o ocazie, după care a picat golul 3. În minutul 62 Nistor a centrat de pe dreapta din corner, iar Roman cu capul a reuşit să trimită din nou balonul în poarta oţelarilor. La 3-0 zarurile erau aruncate, gazdele au jucat la trecerea timpului, însă târgujienii au căutat să mai dea o lovitură. În minutul 82 Matulevicius a realizat şi el dubla cu un şut de la 14 metri din uşor lateral stânga la colţul lung. Pentru ca coşmarul oaspeţilor să fie şi mai mare, în minutul 84, stelistul împrumutat la Galaţi, Grădinaru a fost eliminat. S-a terminat 4-0, victorie care trimite Pandurii deasupra liniei de retrogradare.

Grigoraş, tot suspendat

Şi la acest meci, Petre Grigoraş a fost nevoit să stea în tribună. În primele 45 de minute, Grig a stat în una din lojă, dar la pauză antrenorul a coborât pe primul rând din tribuna oficială de unde a ţinut legătura cu banca tehnică prin intermediul telefonului. Plecarea lui Grig din lojă a fost de bun augur, echipa descătuşându-se după pauză. Mâine, Grig îşi aşteaptă sentinţa la Comisia de Disciplină…