AcasăNews AlertVictorie în Cupa României

sport-01-6Echipele de start

ASU Poli: Gkakos – Stefanovici, Telescu, Todorov, Taub – Stancu – Vucea, Dănăricu, Giuricici, Mărgăr – Blănaru

Pandurii: Stanca – Ungurușan, Pițian, Vasiljevici, Bunoza – Voiculeț, Obodo – Munteanu, Herea, Pîrcălabu – Alexandru

Stadion: „Dan Păltinişanu” (Timişoara);
    Arbitru: Denis Haidiner (Hunedoara); Asistenţi: Ionuţ Marius Bobe (Videle) şi Adrian Ionescu (Târgovişte).

Victoria din Cupa României, contra unei echipe de Liga a II-a, le-a readus moralul jucătorilor gorjeni măcinaţi de problemele financiare cu care se confruntă Clubul, deja intrat în insolvenţă din cauza lipsei banilor.

După umilinţa suferită în campionat, Pandurii a reuşit să se califice în optimile Cupei României. Partida s-a disputat pe stadionul „Dan Păltinişanu” din Timişoara. Valentin Alexandru a marcat în minutul 39, iar 11 minute mai târziu gorjenii şi-au mărit avantajul cu un gol din penalti executat de Obodo. Pe final de meci, pandurii au marcat încă o dată în plasa timişorenilor, prin Bunoza. Astfel, partida s-a încheiat cu scorul de 0-3 în favoarea echipei noastre. Şaisprezecimile Cupei României au început ieri, Pandurii Târgu-Jiu şi CSU Craiova fiind primele echipe din Liga I care au debutat în această competiţie.