Gorjenii au obţinut trei puncte mari cu care termină anul deasupra liniei de retrogradare

Pandurii: Gliwa – Unguruşan, Erico, Elton, Momcilovic – Nistor, Răduţ, C. Predescu (57 Shamsin) – Buleică (80 Anton), Shalaj (57 Matulevicius) – M. Roman. Antrenor: Petre Grigoraş

Rapid: Bornescu – Tînc, Lung, Iacob, Mendy – E. Dică, Rui Miguel (83 Călin) – Al. Coman, Pancu, M. Stoica (46 Ciolacu) – M. Martin. Antrenor: Marian Rada

Au arbitrat: Marius Avram – Vladimir Urzică şi Andrei Constantinescu

Cartonaşe galbene: Răduţ, Nistor, Matulevicius, Unguruşan / Dică, Tînc, Martin, Rui Miguel.

Stadion: Municipal, spectatori: 1.000

Pandurii – Rapid a fost meciul 100 în Liga 1 pe banca pandurilor pentru Petre Grigoraş. A fost şi ultimul. Ar putea fi tot ultimul meci din Liga 1 pe actualul Municipal, arena pandurilor urmând să intre în modernizări în această iarnă. La ultima reprezentaţie din campionat, Pandurii au câştigat, au luat toate cele trei puncte şi vor termina cel mai probabil deasupra liniei de retrogradare.

Succes important

După mult timp în tribuna oficială de pe Municipal au fost văzuţi finanţatorii Laurenţiu Ciurel şi Ion Călinoiu, cei doi stând unul lângă altul la oficială. A lipsit Mihai Prunariu, cel care la finalul săptămânii trecute a părăsit echipa la fel ca şi Grigoraş, de comun acord. Meciul cu Rapid a fost unul greu pentru gorjeni, aceştia după ce au ratat două bune ocazii prin Nistor, şut scos de sub bară de Bornescu, dar şi prin Roman, şut peste din 8 metri, au reuşit să deschidă scorul. În minutul 14 Mihai Roman, golgeterul pandurilor a înscris cu un şut din careu, aşa că atacantul a ajuns la cota 8 goluri în Liga 1 pentru Pandurii. Din acel moment al jocului, nu s-a mai jucat spectaculos, gorjenii au devenit parcă mai precauţi, aşa că au mai încercat să aducă pericol doar prin şuturi de la distanţă. La pauză a fost 1-0 pentru gorjeni.

În partea a doua, Rapidul a fost echipa mai insistentă în atac, nu neapărat mai bună. ei bine, în minutul 55 giuleştenii au obţinut şi un penalti în urma unui fault la Coman produs de Elton, însă Gliwa a scos miraculos şutul lui Dică, astfel că tabela a rămas neschimbată, 1-0. Miza celor trei puncte era mare în duelul echipelor care se bat să scape de retrogradare, aşa că spectacolul a fost lăsat pe locul doi, însă un alt factor care a contribuit la jocul anost a fost şi ploaia rece şi care a căzut necontenit pe toată durata partidei. Până la final, gorjenii au mai marcat o dată prin Matulevicius în minutul 89, asta după ce lituanianul mai ratase o bună oportunitate în minutul 70 de a închide meciul. Astfel, la ultimul meci cu grig pe bancă, pandurii a câştigat cu 2-0.

Doar a treia victorie

Această victorie este doar a treia obţinută de echipa târgujiană în acest an 2014 pe teren propriu. Gorjenii au câştigat doar cu Corona Braşov, scor 5-0, cu Oţelul Galaţi, scor 4-0 şi acum cu Rapid, scor 2-0. Doar atât în întreg anul calendaristic!

„O victorie cu emoţii, dar singur îţi faci viaţa grea, la 1-0 am avut situaţii de trei contra unu, l-am avut pe Matulevicius singur cu portarul şi dacă reuşeam să înscriem ne făceam jocul mai uşor. Am avut şi noi puţin noroc în această seară cu ratarea acelui penalti. E clar că jocul nu a strălucit, e importantă victoria după toate problemele şi cele vehiculate în ultima vreme. Cel mai important era rezultatul, nimic altceva nu mai conta. Mă interesa victoria cu orice preţ”, Petre Grigoraş, antrenor Pandurii la meciul cu Rapid