7.1 C
joi, aprilie 25, 2024
    AcasăHeadlinesZece medalii la atletism

Zece medalii la atletism

În week-end, în capitală a avut loc finala Campionatului Naţional de Maraton, competiţie unde atleţii de la CS Pandurii au făcut legea. Astfel, gorjenii au obţinut în total zece medalii, şapte în concursul individual şi una în concursul pe echipe. Delegaţia pandurilor a adus în Gorj trei medalii de aur, una de argint şi patru de argint. Astfel, Daniel Lupulescu a triumfat în concursul masculin seniori, acolo unde întreg podiumul a fost pandurist, Eugen Şorop şi Gabriel Gorun clasându-se pe locurile 2 şi 3. La tineret, Ionuţ Iordache a terminat la treilea câştigând bronzul. Pe echipe, CS Pandurii a luat medalia de aur. În concursul fetelor, Laura Popescu a terminat pe locul 3 la senioare şi primul loc la tineret. Adela Bălţoi a terminat pe locul 3 la tineret, aşa că în total au fost obţinute opt medalii în concursul de Maraton. Dar au fost obţinute şi două medalii la Semimarton, concurs desfăşurat în cadrul probei de maraton. Elena Moagă a terminat pe locul 2 iar Alexandru Staicu pe locul 3, aşa că în total s-a ajuns la zece medalii. La Maratonul din capitală au participat 54 de sportivi de la 18 cluburi, 40 fiind în concursul masculin iar 14 la fete.