Fotbalistul pandurilor a marcat două goluri în deplasarea de la Astra

ASTRA: Lung – Queiros, Geraldo, Găman, Morais – Dandea – Enache (68 Lovin), Boldrin, Ioniţă (34 Ninos), De Amorim – Alibec. Antrenor: Marius Şumudică

PANDURII: Mingote – Şandru (42 Erico), Filipetto, Vasco, Momcilovic – Mrzljak, Droppa – Răduţ (81 V. Munteanu), Nistor, Ciucur (62 Nicoară) – Hora. Antrenor: Edi Iordănescu.

Au arbitrat: Adrian Comănescu, Ovidiu Artener, Aurel Oniţa.

Cartonaşe galbene: Morais, Queiros, Dandea / Hora, Vasco, Droppa

Observatori: Eduard Dumitrescu, Marcel Vasile

Stadion: Marin Anastasovici, spectatori: 3500

Ce victorie pentru Pandurii. Gorjenii au furnizat o nouă surpriză şi au câştigat pe terenul Astrei Giurgiu, scor 2-1 datorită lui Ioan Hora. Oltenii au fost inspiraţi şi au luat cele trei puncte cu care au ajuns la baremul de 16 puncte în clasament.

sport-01-14

Spectaculos…

Pandurii Târgu-Jiu a fost eliminată din Cupa Ligii, iar acel eşec l-a convins pe antrenorul Edi Iordănescu să opereze schimbări în primul 11. L-a scos dintre buturi pe Răzvan Stanca şi l-a introdus pe Mingote, apoi Unguruşan suspendat i-a lăsat locul lui Şandru, iar în atac Hora i-a luat faţa lui Khalouta în lipsa unui atacant veritabil. Ei bine, antrenorul pandurilor a vrut să dea o altă faţă echipei sale şi în mare a reuşit pentru un timp. Oltenii au început perfect meciul din punct de vedere tactic, au stat sus în teren, au blocat construcţia adversarilor, iar în minutul 26 au reuşit să şi marcheze, Momcilovic a şutat slab, mingea nu s-a dus spre poartă ci la Hora, iar atacantul pandurilor din mijlocul careului l-a executat pe Lung. Gorjenii au făcut pasul înapoi, s-au apărat, au apărut şi gafele în apărare cu Şandru în prim plan, acesta gafând la fiecare acţiune a giurgiuvenilor în jumătatea adversă. Ei bine, după o gafă a lui Şandru, gazdele au obţinut penalti, Vasco faultându-l în careu pe de Amorim. Gazdele au renăscut, dar şutul lui Boldrin a fost blocat de Mingote. Din păcate, oltenii erau din ce în ce mai vulnerabili în apărare, greşeau, iar gazdele efectiv ratau ocazie după ocazie, cea mai importantă fiind mingea şutată de Ninos în transversală. Iritat de greşelile lui Şandru, Iordănescu a decis să-l schimbe înainte de pauză, iar pe teren a revenit Erico da Silva.

Muşcaţi…

Actul secund a început prost pentru gorjeni, defensiva pandurilor a greşit, iar Alibec a restabilit egalitatea după două minute. Gazdele au apăsat pedala de acceleraţie, păreau că îi înghesuie pe olteni în jumătatea lor de teren, însă erau sub ameninţarea şarjelor pe contră ale pandurilor. La una dintre acestea, în minutul 59, Mihai Răduţ a fost agăţat în careu de Queiros, iar centralul a dictat penalti, executat cu sânge rece de Ioan Hora pentru 2-1. Jocul iarăşi s-a schimbat, acea echipă a pandurilor care era în pumnii adversarilor devenea şefă pe teren, conducând cu autoritate jocul. De partea opusă, Astra era inertă, parcă incapabilă de a face ceva, totul spre bucuria pandurilor.

Egal pentru onoare !

Echipa de handbal Energia a remizat ieri cu Dinamo în returul turului 1 din Cupa EHF, scor 24-24. Meciul, jucat la Târgu-Jiu a contat doar pentru statistică pentru că se ştia deja echipa care va merge mai departe încă de acum o săptămână. Dinamo a câştigat atunci cu 38-24 şi rezolvase ecuaţia calificării mai departe, manşa a doua jucându-se doar pentru că trebuia să se joace. Şi având calificarea în buzunare, Dinamo nu a mai forţat oferind ocazia celor de la Energia să se lupte pentru a obţine un rezultat pozitiv. Iar puterile handbaliştilor de la Energia au fost limitate, aşa că la final s-au mulţumit cu egalul, 24-24 un rezultat care va conta doar statistic.