10.6 C
vineri, aprilie 26, 2024
    AcasăSocialConstantina Diţă locul 89, Lidia Şimon locul 45

Constantina Diţă locul 89, Lidia Şimon locul 45

Toţi gorjenii au stat ieri cu sufletul la gură, în faţa televizorului, pentru a urmări cursa de maraton din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra, la care au participat şi sportivele judeţului nostru, Lidia Şimon şi Constantina Diţă. Cu toate că nu s-au clasat pe primele locuri, gorjencele noastre au arătat că vârsta nu poate fi un impediment şi au alergat, în drumul spre medalii numai puţin de 45 de kilometri, reuşind să termine cursa cu brio. Sportiva Constantina Diţă, campioană olimpică în 2008, a încheiat pe locul 86 proba de maraton din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra, în timp ce cealaltă româncă din concurs, Lidia Şimon, a ocupat locul 45. Constantina Diţă a terminat maratonul după două ore, 41 de minute şi 34 de secunde. Şimon a încheiat cursa în două ore, 32 de minute şi 46 de secunde, cea mai bună performanţă a sa în acest sezon. Campioană olimpică la maraton a devenit etiopianca Tiki Gelana, care a încheiat proba în două ore, 23 de minute şi şapte secunde, urmată de sportiva din Kenya, Priscah Jeptoo (2 h 23:12.), şi de rusoaica Tatyana Petrova Arkhipova (2 h 23:29.). Încă din timpul antrenamentelor, sportiva Constantina Diţă declara pentru presa din România că îşi doreşte cel mai mult să termine cursa, fapt care s-a şi întâmplat. Suntem mândri de gorjencele noastre!